
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 21.7 mm |
| Width | 35.0012 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 21.7 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Max Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 16 |
| ELV | Compliant |
| Tab Width | 1 mm |
| Connector Type | Receptacle, Tab |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.207 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Circuit Application | Signal |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 7.0104 mm |
| PCB Thickness | 1.6 mm |
| Tab Thickness | 640 µm |
| Number of Signal Positions | 16 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Accessory Type | Multilock |
Stock: 121
Distributors
pcbx
Unit Price$2.43149
Ext.Price$2.43149
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.43149 | $2.43149 |
| 10 | $2.15050 | $21.50500 |
| 25 | $2.06701 | $51.67525 |
| 50 | $1.98676 | $99.33800 |
| 100 | $1.90963 | $190.96300 |
| 300 | $1.83549 | $550.64700 |
| 500 | $1.76423 | $882.11500 |
| 1000 | $1.69575 | $1695.75000 |
